Alarmtech skänker utrustning till Säkerhetsuniversitetets labbmiljö

SäkerhetsBranschen har ingått ett nytt samarbete med Alarmtech som innebär att Alarmtech skänker utrustning till Säkerhetsuniversitetets labbmiljö.

Utrustningen, som består av magnetkontakter, glaskrossdetektorer, vibrationsdetektorer samt kopplingsmateriel för inbrotts- och brandlarm kommer att kunna användas i undervisningen på Säkerhetsuniversitetets YH-utbildning Kvalificerad Säkerhetsingenjör.

Utbildningen Kvalificerad Säkerhetsingenjör drivs av SäkerhetsBranschen via Säkerhetsuniversitetet och är ett steg i det viktiga arbetet att tillgodose branschens kompetensbehov. Genom Säkerhetsuniversitetets nya labbmiljö får de studerande tillämpa sina kunskaper i praktiken samtidigt som de lär sig om de senaste produkterna och systemen i branschen.

Holger Müller på Alarmtech kommenterar. ”För oss är det en självklarhet att ställa upp med övningsmateriel till den här utbildningen, det man utbildar sig på vill man även använda när man kommer ut i arbetslivet.”

Vill ni också vara med och visa upp era produkter för framtidens arbetskraft? Hör av er till oss så berättar vi mer.

Fler nyheter