”Utan näringslivet blir det inget starkt totalförsvar” sa GD Mikael Frisell i veckan på MSB:s evenemang ”Mötesplats: Övning för färdighet”. Mikael Frisell pratade även om vikten av gemensamma övningar som en del av totalförsvaret – att det tjänar många syften, bland andra att sätta beslut som fattats i praktik och färdighet samt att fungera avskräckande.
Vi är så glada att SäkerhetsBranschen tillsammans Bevakningsbranschens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd (BYA) fick möjligheten att bjuda in några av våra medlemmar till denna viktiga dag för att diskutera hur vi kan stärka vårt civila försvar genom utbildning och övning.
Av dagens 350 deltagare var ett 60-tal från näringslivet. Övriga kom från det offentliga (myndigheter, regioner, kommuner, Regeringskansliet, länsstyrelsen), frivilliga försvarsorganisationer och civilsamhället.
”Det är bråttom. Totalförsvaret rustas nu snabbt för att möta ett väpnat angrepp mot Sverige eller våra allierade. Om det värsta skulle inträffa behöver hela samhället vara redo att ställa om.” /MSB.
I december 2024 fattade riksdagen beslut om en ny gemensam inriktning för Sveriges totalförsvar. Inriktningen skulle underlätta gemensam planering i det militära och civila försvaret och ge en samlad tolkning av hur målen i försvarsbeslutet ska uppnås. Detta mynnade ut i ”Utgångspunkter för totalförsvaret” som MSB tillsammans med Försvarsmakten lanserade i september 2025.
”Utgångspunkter” innehåller sju situationer som är möjliga vid en militär konflikt. Det är något som alla kan ta del av och använda för som situationer att öva sin beredskap, utifrån sin egna verksamhet och geografiska förutsättningar.
Du hittar ”Utgångspunkterna” här.
”Det börjar med dig och mig. Tillsammans är vi totalförsvaret.” / Försvarsmakten
Beredskap för olika faser