Skip to main content

När samhället prövas – bidrar säkerhetsbranschen med trygghet

När samhället prövas sätts tryggheten på prov. Under 2025 har vi levt med en ökad oro – till följd av både allvarliga inre säkerhetsutmaningar och vår yttre säkerhet med krig i vår närhet. Samtidigt som USA i högre grad vänder blicken inåt genom sin America First-politik, har Europa tvingats kliva fram och ta ett större gemensamt ansvar för säkerheten.

I Sverige och Europa ser vi nu hur säkerhet har blivit en självklar del av samtalen – i styrelserum, i verksamhetsplaner och i samhällsdebatten. Det som tidigare ibland betraktades som ett tillägg är i dag en grundförutsättning för fungerande verksamheter, tillväxt och tillit.

Jag och mitt team på kansliet känner en stark stolthet över att få representera säkerhetsbranschen och alla våra medlemmar som varje dag arbetar med säkerhet för att vi och alla andra ska få känna trygghet.

SäkerhetsBranschen samlar branschens experter – och det är människorna i branschen som varje dag utgör själva grunden för trygghet. Med kompetens, ansvarstagande och professionalism bidrar våra medlemmar till att människor, verksamheter och samhällsfunktioner fungerar även när de prövas som mest. Säkerhet som skapas av människor och teknik – för människor och vår trygghet.

Med detta följer också ett stort ansvar. Alla som arbetar med säkerhet bär ett ansvar för kvalitet, efterlevnad och leveransförmåga. Samtidigt ser vi en ökad medvetenhet om varje aktörs roll i totalförsvaret – genom kontinuitetsplanering, investeringar i kritisk infrastruktur och ett tydligare fokus på motståndskraft.

Säkerhetsbranschen utvecklas i allt högre grad till en samhällsbärande systemleverantör. Det är inte längre bara en kostnad – det är en investering i samhällets funktion, trygghet och långsiktiga motståndskraft.

Medlemmar – ert engagemang gör skillnad

2025 har tydligt visat vilken kraft som finns i vår gemenskap. Ni medlemmar har visat ett stort engagemang – inte minst genom deltagandet i vår medlemsundersökning. Resultaten gör oss både glada och stolta. Ni ger oss höga betyg och bekräftar att det vi gör är relevant och värdeskapande.

Minst lika viktigt är de konkreta och konstruktiva förslag ni har delat med er av. Där vi inte når hela vägen ger ni oss värdefull vägledning i hur vi kan utvecklas vidare och skapa ännu större medlemsnytta. Denna öppenhet och vilja att bidra är avgörande för att vi ska bli bättre – tillsammans.

Under hösten frågade vi er också om era framtida rekryteringsbehov. Svaren visar på ett tydligt behov av resurser både på kort och lång sikt. Efterfrågan på säkerhet är fortsatt hög, nya produkter och tjänster utvecklas, verksamheter expanderar till nya marknader och digitaliseringen skapar både effektiviseringar och nya kompetenskrav. Er framtidstro är både tydlig och inspirerande.

Under året har vi dessutom haft glädjen att välkomna flera nya medlemmar – varmt välkomna till SäkerhetsBranschen!

Vad vi gjort under 2025

SäkerhetsBranschen samlar branschens experter för att synliggöra branschens kompetens, driva branschens frågor och påverka samhällsutvecklingen genom opinionsbildning. Vi utbildar, stärker kompetensförsörjningen och erbjuder våra medlemmar relevanta förmåner – alltid med målet att skapa konkret medlemsnytta.

Påverka

En central del av vårt arbete är att bidra till bättre beslutsunderlag genom remissvar. Under 2025 har vi besvarat nio remisser – i flera fall även när vi inte uttryckligen funnits med på remisslistan. Vi gör detta för att säkerhetsbranschens perspektiv ska tas tillvara.

Våra sektioner, där expertisen finns, är djupt engagerade i detta arbete, och vi har också samverkat med andra organisationer, såsom bland andra BYA. Samtliga remissvar finns att ta del av på vår webbplats.

Bakgrundskontroller är just nu en av branschens absolut viktigaste frågor. Under året fick vi två debattartiklar publicerade i Dagens Industri, med stort genomslag och bred spridning. Frågan lyftes även direkt till justitieminister Gunnar Strömmer – både på SäkerhetsDagen den 22 maj och på SäkerhetsArenan i Almedalen.

Tillsammans med CVE tog vi i våras initiativ till att se över förutsättningarna för en branschstandard och en möjlig certifiering för utbildare inom PDV (pågående dödligt våld). Under hösten har arbetet fortsatt i nära samverkan med CVE, MSB, Polisen och Skolverket.

Skapa synlighet och möten

I medlemsundersökningen lyfter ni våra event som en av våra största styrkor – något vi är mycket glada och stolta över. Mötena med er medlemmar, i olika sammanhang runt om i landet, ger energi, kunskap och riktning till vårt arbete.

SäkerhetsArenan under Almedalsveckan är ett av våra viktigaste arrangemang. I somras slog vi besöksrekord – både på seminarierna och under minglet – och nådde dessutom fler än någonsin genom vår webbsändning. Folk och Försvar samt SOFF var nya och mycket uppskattade partners.

Skärmbild 2025-12-18 100051

Foton: Liza Simonsson

SäkerhetsDagen i maj på Münchenbryggeriet blev också en stor framgång, med nytt deltagarrekord. Lena Ljungdahl tilldelades Stora Säkerhetspriset och utvärderingen av dagen landade på 5,18 av 6 i betyg (jämfört med 4,85 år 2024).

Vi har även varit partner till FastighetsMässan i både Stockholm och Göteborg, där vi deltog med monter och seminarier om bland annat inrymning i offentlig miljö, ryska intressen i svenska bolag och organiserad brottslighet.

Under hösten blev SäkerhetsBranschen – som enda branschorganisation – inbjuden till MSB:s evenemang ”Mötesplats: Övning för färdighet” och fick bjuda med några av våra medlemmar till denna viktiga dag för att diskutera hur vi kan stärka vårt civila försvar genom utbildning och övning.

Därutöver har vi arrangerat och medverkat i ett stort antal sammanhang – från rapportpresentationer och riksdagsevent till branschmässor, konferenser och internationella samarbeten. Vi har också medverkat i kampanjen Tänk Säkert om informations- och cybersäkerhet samt mött ett ökande intresse från medier.

Kompetensförsörjning

Kompetens är en av branschens viktigaste framtidsfrågor. Under året lanserade vi en helt ny utbildning – Larm- och säkerhetstekniker – tillsammans med Xenter och branschen. Utbildningen är ett direkt resultat av dialog och workshops med våra medlemmar och startade i september med en full klass.

Våra studenter från den andra omgången av YH-utbildningen Kvalificerad Säkerhetsingenjör tog examen i januari 2025. I december diplomerades ytterligare tolv studerande från den tredje omgången – ett mycket välkommet tillskott till branschen.

 

När vi blickar framåt mot 2026

När vi går in i 2026 gör vi det med en tydlig insikt: säkerhet kan aldrig hanteras vid sidan av. Den måste finnas med från början – i varje beslut, i varje investering och i varje samhällsprocess.

SäkerhetsBranschen ska fortsätta vara en stark, tydlig och trovärdig röst för våra medlemmar. Jag ser fram emot att fortsätta detta arbete tillsammans med er och mina medarbetare på kansliet – i nära dialog med samarbetspartners, myndigheter, beslutsfattare och branschkollegor.

Tillsammans bidrar vi till ett tryggare och mer motståndskraftigt samhälle.

Säkerhet är inget tillägg – det är en förutsättning för ett fungerande samhälle.

Med det vill jag, tillsammans med mitt kansli, tacka för året som gått och önska er alla en riktigt god jul. Vi ser fram emot att mötas igen under 2026.

Jeanette Lesslie Wikström
VD SäkerhetsBranschen